Trekking

Zanim ktoś rozpocznie szkolenia nordic walking często uważa, że jest to właściwie to samo co trekking. Natomiast okazuje się, że nie należy mylić tych dwóch form aktywności fizycznej.

Trekking należy kojarzyć raczej z turystyką, a nordic walking ze sportem i rekreacją. Kiedy ktoś się wybiera na pieszą wędrówkę w miejsce, gdzie panują trudne warunki terenowe i w związku z tym pomaga sobie kijkami jest to właśnie trekking. Technika nordic walking polega przede wszystkim na specjalnym sposobie chodu. Użycie odpowiednich kijów pomaga tutaj uruchomić różne partie mięśni. Wymyślili ją zresztą sportowcy – finlandzcy narciarze biegowi. Nordic walking może być uprawiany właściwie wszędzie.

Już w bardzo dawnych czasach wędrowcy podpierali się kijem, dzięki czemu łatwiej było im pokonywać nierówne tereny. Poza tym odczuwali, że dzięki użyciu specjalnej „laski” mniej się męczą. W związku z tym ktoś wpadł na pomysł, żeby użyć dwóch kijów i rzeczywiście okazało się, że wówczas jest jeszcze łatwiej. Są osoby, które uprawiają trekking nawet w takich miejscach jak góry, lodowce, bagna czy pustynie.

Bardzo istotne jest to, aby odróżniać kije do trekkingu i kije do nordic walking. Każde z nich dostosowane są bowiem do innej techniki chodzenia. Przede wszystkim kije do trekkingu mają na górze pasek, a kije do nordic walking rękawiczkę. Różne są także rączki i końcówki. Kije do trekkingi są zazwyczaj składane, co ułatwia zabieranie ich na różne wyprawy.