Kije do nordic walking a kije trekkingowe

Instruktorzy nordic walking bardzo często podkreślają znaczenie odpowiednich kijków podczas uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej. Istotne jest żeby odróżniać je od kijów do trekkingu, ponieważ oba rodzaje stworzone są do innych technik chodzenia.

Trekking polega na przemierzeniu trudnych terenów. Odpowiednie kije znacznie to ułatwiają. Mają one specjalnie wyprofilowane rączki oraz paski. Końcówki natomiast są proste i nie zaostrzone. Można złożyć na nie gumowy talerzyk, który okazuje się przydatny na przykład na zaśnieżonych trasach. Bardzo często kije trekkingowe są składane, co może być dość przydatne jeśli ktoś wybiera się na daleką wędrówkę. Jednak również dobrym rozwiązaniem są jednoczęściowe, ale lekkie kije z carbonu.

Natomiast do uprawiania nordic walking potrzebne są nieco inne kijki. Jeżeli rozpocznie się naukę na kijach trekkingowych istnieje duże ryzyko, że nie opanuje się właściwej dla nordic walking techniki chodzenia. Zamiast pasków kije te mają rękawiczki, które pozwalają na większą swobodę ruchów. Poza tym rączka musi być odpowiednio wyprofilowana. Najwygodniej maszeruje się z kijami o zakrzywionych końcówkach. Można też kupić wersję z wymiennymi końcówkami. Umożliwi to zakładanie gumowych talerzyków. Kije do nordic walking zwykle nie są składane, ale można też takie znaleźć. Natomiast należy być ostrożnym prosząc o radę w sklepie. Zdarzają się bowiem przypadki, że sprzedawcy proponują osobom rozpoczynającym dopiero przygodę z nordic walking kije trekkingowe. Wystarczy jednak zapoznać się z podstawowymi różnicami i na pewno kije te nie zostaną pomylone.